Podobnie jak w przypadku Słowacji, Republiki Czeskiej, czy Szwajcarii, korzystanie z sieci autostrad w Austrii jest płatne i wymaga zakupienia winiety. Istnieją także odcinki (głównie tunele i niektóre trasy górskie), które wymagają dodatkowej opłaty uiszczanej „na miejscu”. Na załączonej (klik) mapie, kolorem żółtym oznaczone są drogi, na których zakup e-winiety jest obowiązkowy, a kolorem zielonym odcinki wymagające dodatkowej opłaty.
Obowiązkiem wykupienia e-winiety objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t (samochody osobowe, kampery, motocykle). Winiety wymagane są od razu po przekroczeniu granicy austriackiej. Pojazdy przekraczające masę całkowitą 3,5t (ciężarówki, autobusy oraz cięższe samochody kempingowe) potrzebują urządzenia GO box. Urządzenie można nabyć wzdłuż sieci najważniejszych dróg oraz przy przejściach granicznych
Winiety austriackie w formie elektronicznej dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 2-miesięcza (ważna od wskazanej daty do tego samego dnia, 2 miesiące później) oraz roczna (obowiązuje od 01.12.2020 do 31.01.2022).
W trakcie zakupu e-winiet austriackich, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, którym będą Państwo podróżować po austriackich szosach, daty od której e-winieta ma zostać aktywowana oraz kraj zarejestrowania pojazdu. Przed otrzymaniem właściwego potwierdzenia wystawienia winiety, należy sprawdzić, czy wpisany został poprawny numer rejestracyjny. Jest to o tyle istotne, bowiem nie ma możliwości skorygowania niewłaściwie wystawionej winiety. W przypadku braku winiety, lub podróżowania z dokumentem niewłaściwie wystawionym (np. niewłaściwy okres obowiązywania, lub wpisanie cyfry 0, zamiast litery O w numerze rejestracyjnym) należy liczyć się z bardzo wysokimi mandatami.
Planując podróż austriackimi drogami należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu. Przypominamy więc o kamizelkach odblaskowych nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Obowiązkowo są używane w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ponadto na wyposażeniu samochodu musi się znajdować ważna gaśnica, apteczka a także trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest w nocy oraz w razie złych warunków atmosferycznych także w trakcie dnia.