Szwajcaria - informacje przepisach
Szwajcaria - informacje przepisach

Winiety w Szwajcarii wymagane są niemal na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Oprócz zakupienia winiety, trzeba się liczyć z tym, że kilka odcinków tras jest dodatkowo płatnych, m.in. tunele Grand St. Bernhard Tunnel czy też Munt la Schera. Na załączonej (klik) mapie kolorem zielonym zaznaczone są drogi na których wymagane jest wykupienie winiety.

Obowiązkiem wykupienia winiety objęci są kierowcy wszystkich pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a więc samochody osobowe, samochody kempingowe czy też motocykle. Dodatkowo przyczepy również potrzebują własnej naklejki. Winietki wymagane są od razu po wjechaniu na terytorium Szwajcarii, zatem najbezpieczniej jest je nabyć jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

Szwajcarska winieta występuje wyłącznie w jednym zakresie czasowym – 1-roczna. Okres jej obowiązywania umieszczony jest na odwrocie naklejki (od 01.12.2020 do 31.01.2022).

Przed rozpoczęciem przygody ze szwajcarskimi szosami należy jeszcze prawidłowo nakleić winietę. W przypadku standardowych samochodów osobowych sprawa jest prosta. Na rewersie winiety widnieje rysunek z zaznaczonymi dopuszczanymi miejscami przymocowania winiety: lewy dolny lub lewy górny róg przedniej szyby, albo przy lusterku wstecznym. W przypadku winiety szwajcarskiej nie trzeba nigdzie wpisywać numeru rejestracyjnego ani zachowywać do ewentualnej kontroli żadnego elementu naklejki. Wybierając się w podróż z przyczepą, czy też jadąc motocyklem, winieta powinna być umieszczona na łatwo dostępnej części, której jednak nie da się szybko zdemontować czy też wymienić. Oczywiście również w Szwajcarii winietę można użyć tylko jeden raz bez możliwości przeniesienia jej na inny pojazd. Brak ważnej naklejki będzie skutkował wysokim mandatem.

Do podstawowego wyposażenia samochodu na terytorium Szwajcarii należy tylko trójkąt ostrzegawczy. Jednak w trosce o własne bezpieczeństwo i komfort psychiczny w trakcie podróży, zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kamizelek odblaskowych. Przez cały rok obowiązuje w tym kraju jazda z włączonymi światłami mijania zarówno w dzień jak i w nocy.

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl