Słowenia - informacje o winietach i podstawowe przepisy
Słowenia - informacje o winietach i podstawowe przepisy

Korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu w Słowenii jest płatne. Obowiązkiem zakupu winiety objęci są wszyscy kierowcy, pojazdów jednośladowych (motocykle) a także dwuśladowych z przyczepą lub bez o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Ponadto w Słowenii istnieją również odcinki, na których wymagana jest dodatkowa opłata (oprócz zakupu winiety) m.in. Tunel Karawanken na granicy z Austrią. Na załączonej (klik) mapie kolorem niebieskim oznaczone są trasy, na których wymagany jest zakup winiety.

Słoweńskie winiety nieco różnią się od tych, które oferowane są przez zarządców dróg np. w Czechach czy Austrii. Podstawową różnicą jest wprowadzenie kategorii pojazdów. Dostępne w sprzedaży są osobne winiety dla motocykli oraz dwa rodzaje winiet dla samochodów do 3,5 tony (Kategoria 2A oraz 2B). Kategoria 2A przeznaczona jest dla samochodów kempingowych i dwuśladowych pojazdów silnikowych o maksymalnej wysokości nad pierwszą osią poniżej 130 cm, z przyczepą lub bez niej. Natomiast kategoria 2B obowiązuje dwuśladowe pojazdy silnikowe o wysokości nad pierwszą osią 130 cm lub więcej, z przyczepą lub bez. Lista zmierzonych pojazdów dla kategorii 2B znajduje się w tym miejscu.


Kolejną różnicą jest czas trwania najkrótszej winiety. W większości krajów jest to 10 dni, natomiast w Słowenii winieta z najkrótszym okresem obowiązywania jest dostępna na okres 7 dni (dzień oznaczenia winiety + 6 kolejnych dni kalendarzowych). Następnie mamy winiety 1-miesięczne (ważne od zaznaczonej daty do tego samego dnia miesiąc później) oraz 1-roczne (obowiązuje od 01.12.2020 do 31.01.2022).

Decydując się na podróż słoweńskimi autostradami, należy zrobić wszystko, aby nie narazić się na poniesienie niezaplanowanych kosztów związanych z wyprawą, czyli mandatami. Dlatego oprócz zakupu winiety, podobnie jak w przypadku winiet austriackich, należy umieścić naklejkę w odpowiednim miejscu przedniej szyby bez konieczności uzupełniania numeru rejestracyjnego (jak choćby w Czechach). Bez względu na to, jaką winietę zakupimy należy ją przykleić w jednym z trzech dopuszczalnych miejsc: lewym-dolnym lub lewym-górnym rogu przedniej szyby, albo pod lusterkiem. Mniejszy fragment winiety (z kodem kreskowym) musimy zatrzymać do okazania w razie ewentualnej kontroli. Wzorem innych krajów, również i w Słowenii na szybie może znajdować się wyłącznie jedna (aktualna) winieta słoweńska. Oczywiście także i w tym przypadku winietę można użyć tylko 1 raz i nie ma możliwości przeniesienia jej na inny pojazd (nawet jeśli nasza podróż dobiegła końca, a winieta jest jeszcze ważna).

Przed wyruszeniem w podróż po słoweńskich szosach, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pojazdu. W tym kraju obowiązkowo w samochodzie powinny się znaleźć kamizelki odblaskowe (dla kierowcy i wszystkich pasażerów). Obligatoryjnie są używane w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ponadto na wyposażeniu samochodu musi się znajdować ważna gaśnica, apteczka, zestaw zapasowych żarówek, a także trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowa jest przez 24 godziny na dobę przez cały rok.

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl