Słowacja - informacje o przepisach
Słowacja - informacje o przepisach

Korzystanie z większości dróg ekspresowych i autostrad na terenie Słowacji jest płatne. Kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zobowiązani są do zakupu winiety. Na załączonej (klik) mapie, kolorem pomarańczowym oznaczone są odcinki objęte obowiązkiem posiadania ważnej winiety.

Winiety słowackie  w formie powiadomienia SMS, dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od daty początkowej plus kolejnych 9 dni), 30-dniowa (ważna od zaznaczonej daty plus kolejnych 29 dni) a także winieta roczna (obowiązuje od 01.01.2021 lub daty zakupu do ostatniego dnia stycznia 2022). Ponadto obowiązek wykupienia osobnej winietki spoczywa także na kierowcach podróżujących z przyczepą, okresy ważności winiet dla przyczep są analogiczne z tymi jakie obowiązują samochody osobowe. Co istotne, winiety dostępne w sprzedaży przeznaczone są dla samochodów mających nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy.

Podczas procesu składania zamówienia na winietę słowacką, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty początkowej obowiązywania winiety, kraju rejestracji pojazdu oraz numeru telefonu komórkowego, na który powinna zostać wysłana wiadomość SMS z potwierdzeniem wykupienia winiety. Policjanci oraz odpowiednie służby nie będą jednak wymagać od nas okazania wiadomości SMS do kontroli. Kontrolerzy wpisują numer rejestracyjny pojazdu do swojego systemu i na tej podstawie stwierdzają, czy winieta została wykupiona oraz czy jest ważna, podobnie ma się rzecz jeśli uwieczni nasz pojazd kamera ustawiona na autostradzie. Oczywiście zalecamy aby nie usuwać wiadomości SMS z potwierdzeniem zakupu winietki do czasu zakończenia podróży po terytorium tego kraju. Bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty ważności winietki przed jej zakupem. Proces ewentualnej korekty lub zmiana terminu ważności winiety są bardzo kłopotliwe, a w miesiącach wakacyjnych trzeba liczyć się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na odpowiedź ze strony słowackiej.

Słowacy są bardzo wymagający w kwestii obowiązkowego wyposażenia pojazdu. W momencie wjazdu na terytorium tego kraju pamiętać należy przede wszystkim o kamizelkach odblaskowych (dla kierowcy oraz wszystkich osób znajdujących się w pojeździe), co istotne kamizelki muszą być przewożone wewnątrz kabiny pojazdu, a nie w bagażniku. Pozostałymi elementami obowiązkowego wyposażenia samochodu jest apteczka, ważna i sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, koło zapasowe i obligatoryjnie klucz do kół, a także linka holownicza. Co istotne, na Słowacji wymagana jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok, niezależnie od pory dnia, czy roku. Słowackie prawo jasno również mówi, że nie toleruje u kierowców jazdy po spożyciu alkoholu.

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl