Rumunia - informacje o przepisach
Rumunia - informacje o przepisach

Korzystanie z dróg ekspresowych oraz autostrad na terenie Rumunii jest płatne. Obowiązkiem wykupienia winiety objęci są wszyscy kierowcy podróżujący samochodami osobowymi, ciężarowymi czy autobusami. W Rumunii objęte opłatą w formie winietki są wszystkie drogi na terenie tego kraju, nie ważne czy poruszamy się autostradą, czy drogą klasy wojewódzkiej.

Winiety rumuńskie występują w formie elektronicznej (rovignette), potwierdzenie wystawienia winiety stanowi wydruk, który należy zabrać ze sobą w podróż i okazać w razie ewentualnej kontroli. Dostępne są w pięciu zakresach czasowych; 1-dniowe (wyłącznie pojazdy powyżej 3,5 tony), 7-dniowe, 30-dniowe, 90-dniowe oraz 12-miesięczne (w przypadku winiet rumuńskich roczne pozwolenia na poruszanie się po drogach płatnych ważne są od daty zakupu do tej samej daty następnego roku). Podobnie jak na Węgrzech, winiety rumuńskie zostały podzielone na klika kategorii, w tym m.in.:

kat. A – samochody osobowe do 3,5 tony, zarejestrowane na nie więcej niż 7 miejsc siedzących
kat. B – samochody do transportu towarów do 3,5 tony
kat. G – pojazdy oraz mikrobusy przeznaczone do przewozu 9-23 osób łącznie z kierowcą
kolejne kategorie winiet przeznaczone są dla pojazdów powyżej 3,5 tony.

W trakcie zakupu winiet rumuńskich należy podać numer rejestracyjny, kraj rejestracji oraz nr VIN pojazdu, którym planujecie Państwo podróż. Oprócz tego konieczne jest podanie imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania. Podobnie jak w przypadku winiet węgierskich przed otrzymaniem właściwego potwierdzenia wystawienia winiety należy sprawdzić, czy wpisane zostały poprawne dane pojazdu oraz osoby kupującej. Również w przypadku winiet rumuńskich nie ma możliwości poprawienia błędnie wystawionej winiety, dlatego należy dokładnie sprawdzić wstępny wydruk winiety podczas zakupu. Dokument, który stanowi potwierdzenie wystawienia winiety należy zabrać ze sobą w podróż i okazać podczas ewentualnej kontroli. Po zakończeniu działania winiety należy przechowywać dokument jeszcze przez okres jednego roku.

Podczas przejazdu rumuńskimi drogami obowiązkowo należy mieć na wyposażeniu samochodu kamizelki odblaskowe dla wszystkich osób jadących w samochodzie. Ponadto w pojeździe musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy, ważna i sprawna gaśnica oraz apteczka. Rumuni wzorem Węgrów czy Słowaków ustanowili limit zawartości alkoholu we krwi na poziomie 0,00‰.

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl