O czym musisz wiedzieć przed zakupem winiet?
Wszystko to, o czym musisz wiedzieć przed podróżą

Poniżej przedstawiamy garść podstawowych informacji dotyczących podróżowania drogami krajów,  w których wymagany jest zakup winiety.

Podczas planowania wyjazdu zagranicznego własnym samochodem trzeba się skupić nie tylko na tym aby wybrać odpowiednią trasę czy miejsce na wypoczynek. Należy również zastanowić się jak przygotować i w co wyposażyć swój pojazd, tak aby nie narazić się na dodatkowe koszty lub przymusowe postoje w trakcie ewentualnej kontroli policyjnej. Każdy przecież chce aby podróż mijała nam w spokojnej atmosferze oraz w poczuciu, że wszystko przed wyjazdem zostało dopięte na ostatni guzik.

Winiety:
Wiele krajów europejskich (zwłaszcza na południe od granic Polski) wprowadziło opłaty za korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych i innych głównych szlaków komunikacyjnych  w formie winiet, czyli naklejek, które uprawniają nas do korzystania z wymienionych dróg. Obowiązek wykupienia winiety dotyczy kierowców podróżujących m.in. przez Czechy, Austrię, Słowenię, Szwajcarię, Słowację, Węgry, Rumunię czy Bułgarię. Winiety występują w dwóch rodzajach – naklejki, lub w formie elektronicznej, tzw. e-winiety. Dostępne są one najczęściej w trzech zakresach czasowych. Te najkrótsze to 7-dniowe w przypadku Rumunii i Słowenii oraz 10-dniowe w Czechach, Austrii, na Słowacji czy Węgrzech. Kolejne winietki to 1-miesięczne lub 30-dniowe – wszystkie kraje za wyjątkiem Austrii (2-miesiące) oraz Szwajcarii (wyłącznie roczne). Najdłuższy czas trwania winiet w każdym kraju wynosi 1 rok, a ich ważność jest z góry określona. Winiety roczne edycji 2020 ważne są od 1.12.2019 do 31.01.2021. Jednak sam zakup winiety to jeszcze nie wszystko. Winiety w postaci naklejek składają się z dwóch elementów – większy należy nakleić na szybie czołowej pojazdu  (w miejscu wskazanym rysunkiem na rewersie winiety), mniejszy natomiast trzeba oderwać i zachować do ewentualnej kontroli. Miejmy także świadomość, że za brak ważnej winiety grozi wysoki mandat. Dla przykładu w Austrii możemy liczyć za to przewinienie na karę w wysokości do 3000 €. Przed naklejeniem nowych winietek należy też upewnić się czy na szybie nie ma żadnych starych (nieaktualnych) winiet z poprzednich wyjazdów. Winiety, które straciły już ważność należy usunąć, ponieważ za posiadanie nieważnych winiet również grozi nam mandat. Ponadto w takcie zakupu trzeba wiedzieć o różnych „pułapkach dla kierowców”. W niektórych krajach, m.in. w Słowenii obowiązują 2 rodzaje winiet dla samochodów osobowych do 3,5 t. – 2A oraz 2B. Kategoria 2B dotyczy pojazdów o wysokości nad pierwszą wynoszącą 1,30 m lub wyższą, 2A natomiast pozostałych – niższych samochodów typu hatchback czy sedan.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu:
Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym na którą powołuje się wielu kierowców ustala tylko minimalne wymagane dopuszczalne wyposażenie samochodu. Daje jednocześnie możliwość, aby dany kraj mógł rozszerzyć i zaostrzyć swoje wymagania w tym zakresie. Warto zatem sprawdzić przed wyruszeniem w podróż jakie dodatkowe wyposażenie obowiązuje w danym państwie, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z kontrolującym nas policjantem o wspomnianej Konwencji Wiedeńskiej.

Posłużę się może przykładem kraju – jednego z najczęściej odwiedzanych, lub wykorzystywanych przez naszych rodaków jako tranzytowy, a mianowicie Słowacji. Podczas podróżowania drogami naszych południowych sąsiadów trzeba pamiętać o odblaskowych kamizelkach nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych pasażerów. Co ważne, kamizelki muszą być przechowywane wewnątrz kabiny kierowcy, a nie w bagażniku, tak by w każdej chwili można było bez problemu po nie sięgnąć. Innymi wymaganymi elementami wyposażenia pojazdu na Słowacji są zapasowe żarówki i bezpieczniki, ale także apteczka, trójkąt ostrzegawczy, ważna i sprawna gaśnica, koło zapasowe i klucz do kół oraz linka holownicza. Oprócz tego obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, pory roku, czy dnia. Ponadto policjanci na Słowacji są bardzo rygorystyczni pod względem przestrzegania przepisu o prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu. Według tamtejszego kodeksu drogowego limit alkoholu we krwi wynosi 0,00‰.

 

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl