Czechy - informacje o winietach i podstawowe przepisy
Czechy - informacje o winietach i podstawowe przepisy

Korzystanie z większości dróg ekspresowych oraz autostrad na terenie Republiki Czeskiej jest płatne. Kierowcy samochodów do 3,5 tony zobowiązani są do zakupu winiety, zwłaszcza jeśli zamierzają podróżować trasami, które uznawane są jako przelotowe. Na załączonej (klik) mapie kolorem żółtym oznaczone są odcinki objęte obowiązkiem posiadania ważnej winiety, kolorem zielonym – odcinki zwolnione od opłat, a szarym – trasy planowane, lub znajdujące się w przebudowie.

Winiety czeskie w formie naklejek dostępne są w trzech zakresach czasowych – 10-dniowa (ważna od zaznaczonej daty, przez kolejnych 9 dni), 1-miesięcza (ważna od zaznaczonej daty do tego samego dnia, kolejnego miesiąca) oraz roczna (obowiązuje od 01.12.2019 do 31.01.2021).

Jednak sam zakup winiety to jeszcze nie wszystko. Na winiecie należy starannie wpisać długopisem, lub niezmazywalnym pisakiem numer rejestracyjny pojazdu w dwóch ramkach: na samej winiecie oraz mniejszym elemencie u dołu naklejki. Dolny odcinek trzeba oderwać i zachować do ewentualnej kontroli. Większą część natomiast przyklejamy od wewnętrznej strony w prawym-dolnym rogu szyby czołowej samochodu (w okolicach naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu).

Trzeba również pamiętać, że za brak ważnej winiety grozi wysoka kara, nawet do 15 000 koron czeskich w formie mandatu płatnego na miejscu u policjanta, który dokonuje kontroli. Przed naklejeniem nowych winietek należy też upewnić się, czy na szybie nie ma żadnych starych (nieaktualnych) winiet z poprzednich wyjazdów. Winiety, które straciły już ważność należy usunąć, a za posiadanie nieważnych naklejek grozi mandat. Wymagany podczas kontroli jest również kupon dołączony do winietki, a jego brak zostanie potraktowany jak jazda bez obowiązkowej winiety.

Podczas podróży drogami naszych południowych sąsiadów należy przestrzegać także przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przede wszystkim należy pamiętać o odblaskowych kamizelkach nie tylko dla kierowcy, ale także dla pozostałych pasażerów. Co ważne, kamizelki muszą być przechowywane wewnątrz kabiny pojazdu, a nie w bagażniku, tak by w każdej chwili można było bez problemu po nie sięgnąć. Innymi wymaganymi elementami wyposażenia samochodu w Czechach są zapasowe żarówki i bezpieczniki, a także apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz ważna i sprawna gaśnica. Obowiązkowa jest jazda przez całą dobę z włączonymi światłami mijania bez względu na porę roku oraz dnia. Ponadto policjanci w Czechach są bardzo rygorystyczni pod względem jazdy po spożyciu alkoholu. Według tamtejszego prawa limit alkoholu we krwi wynosi 0,00‰.

Winiety online według krajów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl