Korzystanie z większości dróg głównych na terenie Bułgarii jest płatne. Kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zobowiązani są do zakupu winiety.
Winiety bułgarskie w formie elektronicznej, dostępne są w pięciu zakresach czasowych – weekendowa (od pt. godz. 12:00 do ndz. godz 11:59), 7-dniowa (ważna od daty początkowej plus kolejnych 6 dni), 1-miesięczna (np. od 28.05 do 27.06) , 3-miesięczna (np. od 12.04 do 11.07), a także winieta roczna (obowiązuje od dnia zakupu przez 1 rok, np. 25.05.2021 do 24.05.2022). Ponadto obowiązek wykupienia osobnej winietki spoczywa także na kierowcach podróżujących z przyczepą jeśli całość zestawu przekracza 3,5t. Okresy ważności winiet dla przyczep są analogiczne z tymi jakie obowiązują samochody osobowe. Co istotne, winiety dostępne w sprzedaży przeznaczone są dla samochodów mających nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy.
Podczas procesu składania zamówienia na winietę bułgarską, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty początkowej obowiązywania winiety. Policjanci oraz odpowiednie służby nie będą jednak wymagać od nas okazania papierowego potwierdzenia do kontroli. Kontrolerzy wpisują numer rejestracyjny pojazdu do swojego systemu i na tej podstawie stwierdzają, czy winieta została wykupiona oraz czy jest ważna, podobnie ma się rzecz jeśli uwieczni nasz pojazd kamera ustawiona na autostradzie. Oczywiście zalecamy aby nie wyrzucać papierowego potwierdzenia zakupu winietki do czasu zakończenia podróży po terytorium tego kraju. Bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty ważności winietki przed jej zakupem. Proces ewentualnej korekty lub zmiana terminu ważności winiety są bardzo kłopotliwe, a w miesiącach wakacyjnych trzeba liczyć się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na odpowiedź ze strony bułgarskiej.
Bułgarzy nie są bardzo wymagający w kwestii obowiązkowego wyposażenia pojazdu. W momencie wjazdu na terytorium tego kraju pamiętać należy przede wszystkim o kamizelkach odblaskowych (dla kierowcy oraz wszystkich osób znajdujących się w pojeździe), co istotne kamizelki muszą być przewożone wewnątrz kabiny pojazdu, a nie w bagażniku. Pozostałymi elementami obowiązkowego wyposażenia samochodu jest apteczka, ważna i sprawna gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Co istotne, w Bułgarii wymagana jest jazda z włączonymi światłami mijania w okresie od 01 listopada do 31 marca.